Jak wypełnić PIT za wynajem mieszkania?

0

Wynajem mieszkania to biznes, z którego musisz się rozliczyć z Urzędem Skarbowym. Jak zatem wypełnić PIT? Oto praktyczne informacje, jak to zrobić krok po kroku.

Forma opodatkowania

Przede wszystkim należy mieć na uwadze, na jakich zasadach rozliczamy najem mieszkania. Jeśli nie robimy tego w ramach działalności gospodarczej mamy dwie opcje: rozliczanie ryczałtem lub na zasadach ogólnych. O obu formach, różnicach oraz ich wadach i zaletach pisałem tutaj.

Ryczałt

Zacznijmy od pierwszej opcji. Jak wypełnić PIT za wynajem mieszkania, jeśli rozliczamy się ryczałtem?

Służy nam do tego formularz PIT-28 / PIT-28S (21).

jak wypełnić pit za wynajem mieszkania

W pkt 1 podajemy swój numer PESEL, a w pkt 4 – rok, za który się rozliczamy. Natomiast w części A wpisujemy nazwę Urzędu Skarbowego właściwego według naszego miejsca zamieszkania (a nie mieszkania, które wynajmujemy) oraz stawiamy X w pkt 6.

jak wypełnić pit za wynajem mieszkania

W części B wypełniamy nasze dane oraz aktualny adres zamieszkania.

jak wypełnić pit za wynajem mieszkania

W części C PIT wpisujemy nasze roczne przychody z najmu. Jest to pozycja nr 3. Jeśli osiągnęliśmy mniej niż 100 000 zł rocznie, to wpisujemy tyle ile osiągnęliśmy w kratkę nr 33. Jeśli więcej, to 100 000 zł wpisujemy w kratkę 33, a nadwyżkę (resztę przychodu) w kratkę 34. Taki podział wynika z faktu, że płacimy 8,5% podatku od przychodu do kwoty 100 000 zł i 12,5% od nadwyżki ponad 100 000 zł.

Zakładamy, że nie mamy odliczeń od przychodów z najmu, więc omijamy punkty D, E, F i H i przechodzimy do pkt G i I. Tam wpisujemy kwotę podatku, którą musimy obliczyć – poz. 103 i opcjonalnie 105 oraz sumę zaliczek, które wpłaciliśmy.

Dalej w pkt K wyjdzie nam kwota nadpłaty bądź niedopłaty podatku.

Do kiedy musisz wypełnić PIT za wynajem mieszkania, jeśli rozliczasz się ryczałtem? Od 15 lutego do 2 marca. Składkę za grudzień płaci się już z PITem.

Zasady ogólne

Jak wypełnić PIT za wynajem mieszkania, jeśli rozliczamy się na zasadach ogólnych? W tym przypadku wybieramy formularz PIT-36, który służy nam także do rozliczania innych naszych dochodów. Dlatego skupimy się tylko na wyjaśnieniu tych pozycji, które dotyczą najmu.

W pkt 1 wpisujemy numer swój PESEL (założyłem, że rozliczamy się indywidualnie, a nie wspólnie z małżonkiem/małżonką), a w pkt 4 rok, za który się rozliczamy (czyli zeszły). Cześć A i B wypełniamy podobnie jak w przypadku ryczałtu.

Następnie interesuje nas część E, a dokładniej pkt 6, zatytułowany „Najem i dzierżawa”. Tam w rubryce 91 wypełniamy, ile uzyskaliśmy przychodu za wynajem naszego mieszkania w ujęciu rocznym. Natomiast w rubryce 91 – koszty. Następnie poprzez różnicę wyjdzie nam, czy najem przyniósł nam dochód czy stratę (rubryka 93 lub 94). Rubryka 95 to kwota należnego podatku. Wszystko sumujemy w pkt. 11.

Resztę PITa wypełniamy już indywidualnie, w zależności od innych naszych przychodów, ulg itd.

Niezależnie od tego, którą formę rozliczania wybierzemy nie zapomnijmy o przekazaniu 1% naszego podatku na wybraną przez nas organizację pożytku publicznego. To nic nie kosztuje, a może komuś pomóc ? W przypadku ryczałtu jest to część M, a w przypadku zasad ogólnych – część K.

Do kiedy musisz wypełnić PIT za wynajem mieszkania, jeśli rozliczasz się na zasadach ogólnych? Do 30 kwietnia.

Jak wypełnić PIT za wynajem mieszkania przez internet?

Wygodnym sposobem rozliczania się z Urzędem Skarbowym jest forma elektroniczna. Wystarczy wejść na stronę https://www.podatki.gov.pl/ i tam wybrać odpowiedni PIT. Ja do logowania używam profilu zaufanego, który założyłem poprzez stronę internetową jednego z banków, z którego usług korzystam.

Po wypełnieniu i wysłaniu deklaracji mogę pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru. Mam wtedy od razu potwierdzenie, że mój PIT wpłynął do systemu danego dnia.

 

Podobał Ci się ten artykuł? Uważasz, że jest wartościowy i komuś jeszcze może się przydać? Udostępnij go proszę ?

Proponowane wpisy

2 Responses
  1. Agnieszka

    Super artykuł. Mi pomógł 🙂
    Mega fajnie, że wspomniał Pan o 1% na rzecz OPP 🙂 mój syn jest beneficjentem 1% i bardzo nam to pomaga w finansowaniu rehabilitacji. Szacun za taką postawę!!! Oby takich osób było jak najwięcej 🙂

Zostaw komentarz

.

ARCHIWUM