Co to jest księga wieczysta?

1

Księga wieczysta to jeden z najważniejszych dokumentów nieruchomości. Jeśli chcesz wiedzieć dokładnie co to jest, to serdecznie zapraszam do lektury!

Tym artykułem zaczynamy serię o księgach wieczystych. Ten temat zdecydowałem się podzielić na kilka artykułów podobnie jak w przypadku dziedziczenia nieruchomości:

 1. Kto po kim dziedziczy?
 2. Potwierdzenie prawa do spadku
 3. Wpis do księgi wieczystej
 4. Podatek od spadku
 5. Sprzedaż odziedziczonej nieruchomości

Wydaje mi się, że taki system jest dobry, bo – posługując się przykładem dziedziczenia – jest to proces, składający się z kilku etapów, przez które trzeba przejść po kolei.

Z tego artykułu dowiesz się, co to jest w ogóle księga wieczysta. Natomiast w kolejnych będę opisywał zasady ksiąg wieczystych oraz to, jak czytać poszczególne działy księgi wieczystej. Także serdecznie zapraszam do śledzenie bloga. Na dole strony znajdziesz odnośniki do social mediów 🙂

Co to jest księga wieczysta i jaki jest jej cel?

Księga wieczysta to publiczny rejestr, przedstawiający stan prawny danej nieruchomości. Księgi wieczyste prowadzone są przez wydziały wieczystoksięgowe Sądów Rejonowych. Można powiedzieć, że to trochę taki dowód osobisty nieruchomości. Zawiera wszystkie podstawowe informacje, które pozwolą nam zidentyfikować nieruchomość oraz jej właścicieli.

W księdze wieczystej znajdziemy:

 • adres nieruchomości
 • jej powierzchnię (zarówno nieruchomości gruntowej, jak i znajdujących się na niej budynków)
 • dane właściciela lub właścicieli
 • prawa, które mogą przysługiwać innym osobom niż właściciel lub właściciele
 • informacje, czy nieruchomość jest obciążona kredytem hipotecznym
 • albo służebnościami lub innymi prawami, jak np. prawem pierwokupu czy umową dożywocia

Głównym celem prowadzenia ksiąg wieczystych jest zapewnienie bezpieczeństwa w obrocie nieruchomościami.  Dlatego księgi wieczyste prowadzone są dla nieruchomości gruntowych, budynków oraz lokali (zarówno mieszkalnych, jak i niemieszanych). Mogą być też prowadzone w przypadku spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu.

Sprawdzając księgę wieczystą wiem po prostu, czego mogę się spodziewać. Zagadnienia związane z księgami wieczystymi reguluje ustawa z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece.

Numer księgi wieczystej

Każda księga wieczysta ma swój numer. Znając go możemy swobodnie przeglądać jej treść. Składa się on z trzech części (oddzielonych ukośnikami):

 1. Pierwszy jest czteroznakowy kod, który wskazuje nam miejsce położenia nieruchomości. Przykładowo dla Gdańska jest to GD1G.
 2. Następnie mamy ośmiocyfrowy numer
 3. A na końcu mamy cyfrę kontrolną (0-9), która jest wyliczana automatycznie

I tak wymyślony przeze mnie numer księgi wieczystej wygląda następująco: GD1G/12345678/3.

Elektroniczny system ksiąg wieczystych

Obecnie wszystkie księgi są zakładane i prowadzone w systemie informatycznym. Wystarczy wejść na stronę prowadzoną przez Ministerstwo Sprawiedliwości https://ekw.ms.gov.pl/.

Klikamy w „Przeglądanie księgi wieczystej”

Następnie wpisujemy numer. Część pierwszą (dotyczącą miejscowości) możemy wpisać ręcznie lub wybrać z listy. Jak mamy wszystkie trzy części, to zaznaczamy „Nie jestem robotem”, a później w prawym dolnym rogu „Wyszukaj księgę”.

Pojawi nam się strona z informacjami o nieruchomości, gdzie na dole, po lewej stronie musimy kliknąć „Przeglądanie aktualnej treści KW”.

I w ten sposób przejdziemy do treści księgi wieczystej i będziemy mogli przeglądać wszystkie jej działy.

To tyle, jeśli chodzi o pierwszą część artykułów o księgach wieczystych. W kolejny wtorek przeczytasz o zasadach ksiąg wieczystych 🙂

Podobał Ci się ten artykuł? Uważasz, że jest wartościowy i komuś jeszcze może się przydać? Udostępnij go proszę ? 

 

Proponowane wpisy

Zostaw komentarz

.

ARCHIWUM