Jak czytać księgę wieczystą? – Dział I

0

Osoby zainteresowane tematyką nieruchomości powinny wiedzieć, jak czytać księgę wieczystą. Każda składa się z czterech działów. Dziś o tym, jak czytać Dział I.

W ostatnim artykule poruszyłem temat Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, który może być dobrym rozwiązaniem w czasach koronawirusa. To jednak nie oznacza, że porzuciłem planowany cykl porad, dotyczących ksiąg wieczystych 🙂 Po dwóch artykułach o tym, co to są księga wieczysta oraz jakie są zasady ksiąg wieczystych, następne cztery będą po kolei wyjaśniać, jak czytać poszczególne działy ksiąg wieczystych.

Działy księgi wieczystej

Księgi wieczyste składają się z czterech działów:

  • Dział I
    • Oznaczenie nieruchomości
    • Spis praw związanych z nieruchomością
  • Dział II – Własność
  • Dział III – Prawa, roszczenia i ograniczenia
  • Dział IV – Hipoteka

W systemie Elektronicznych Ksiąg Wieczystych – jak już przejdziemy do przeglądania danej księgi wieczystej – wygląda to następująco:

Klikając na poszczególne działy przeglądamy ich treść.

Oznaczenie nieruchomości

Żeby było łatwiej wyjaśniać, będę się posługiwał faktycznie istniejącą księgą wieczystą (nieruchomości lokalowej), ale z zakrytymi polami, na podstawie których można by było ją zidentyfikować.

Na górze widzimy „Numer bieżący nieruchomości”, który w przypadku tej nieruchomości ma wartość 1. Oznacza to, że w danej księdze wieczystej mamy jedną nieruchomość.

Następnie możemy znaleźć informacje o położeniu tej nieruchomości: miejscowość, numer budynku oraz numer lokalu. O tym, że jest to lokal mieszkalny (przeznaczenie nieruchomości), z jakich pomieszczeń się składa i na której kondygnacji się znajduje. W tym przypadku jest to 5. kondygnacja, czyli 4 piętro.

W rubryce przyłączenie – numer księgi wieczystej (nieruchomość, z której wyodrębniono lokal) znajdziemy numer księgi wieczystej nieruchomości gruntowej (zabudowanej). Czyli działki, na której stoi blok, w którym znajduje się to mieszkanie. Poniżej dowiemy się, że lokal stanowi odrębną nieruchomość, a jego powierzchnia wraz z powierzchnią pomieszczeń przynależnych wynosi 29,77 m2.

Następnie mamy też „Komentarz do migracji”. W migracji ksiąg wieczystych chodzi o przeniesienie treści księgi wieczystej prowadzonej w obowiązującym kiedyś systemie papierowym do systemu elektronicznego. W rubryce „komentarz do migracji” znajdują się informacje, które nie mogły znaleźć się w rubrykach elektronicznej księgi wieczystej.

W przypadku naszej nieruchomości są to informacje, na jakiej podstawie powstał ten wpis.

Spis praw związanych z własnością

W tym miejscu znajdziemy wszystkie dodatkowe uprawnienia związane z nieruchomością, które przysługują właścicielowi.

W przypadku tego mieszkania widzimy, że jest to jedno prawo i dotyczy ono ułamkowego udziału w części gruntu oraz części budynku i urządzenia, które nie służą do wyłącznego użytku poszczególnych właścicieli lokali w budynku.

Przy okazji widzimy też, że prawo użytkowania wieczystego gruntu uległo przekształceniu w prawo własności.

W przypadku Spisu praw związanych z własnością również mamy komentarz do migracji, który brzmi następująco:

Mamy wskazanie tej samej umowy użytkowania wieczystego oraz sprzedaży lokalu, a także zaświadczenie, że prawo użytkowania wieczystego zostało przekształcone w prawo własności.

 

 

Podobał Ci się ten artykuł? Uważasz, że jest wartościowy i komuś jeszcze może się przydać? Udostępnij go proszę ?

Proponowane wpisy

Zostaw komentarz

.

ARCHIWUM