Działka bez miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego

0

Jeżeli chcemy budować na działce, objętej miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego dość łatwo jest nam ustalić, co i jak możemy na niej wybudować. Ale co w sytuacji, gdy działka nie jest objęta planem? Jak budować bez miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego?

Co to jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego?

Najprościej rzecz ujmując w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego znajdziemy najważniejsze informacje dotyczące dopuszczalnej zabudowy na danym terenie. Dowiemy się z niego m.in. co możemy wybudować, jakiej wielkości, jakie parametry powinna spełniać nasza inwestycja lub jakie funkcje są wyłączone. Po więcej szczegółowych informacji na temat miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego zapraszam na: Co to jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego?

Co w sytuacji, gdy działka nie ma planu zagospodarowania przestrzennego?

Zdarza się jednak, że MPZP nie został wydany dla wybranego terenu. I nie jest to wcale rzadka sytuacja, gdyż większość terenu Polski nie ma uchwalonych planów miejscowych. Co więc w sytuacji, gdy mamy lub przymierzamy się do zakupu działki, która nie jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego? Skąd mamy np. wiedzieć, czy możemy na niej postawić nasz wymarzony dom?

Są to słuszne obawy, ale nie oznaczają one, że musimy od razu rezygnować z naszych zamiarów. Jeśli nie ma planu miejscowego, to żeby dowiedzieć się, co możemy wybudować na naszej (kupionej bądź planowanej do kupienia) działce, musimy wystąpić o decyzję o warunkach zabudowy. Co istotne, warunki zabudowy możemy uzyskać już na etapie zainteresowania daną działką. Nie trzeba być jej właścicielem.

Co to jest decyzja o warunkach zabudowy?

Krótko mówiąc idea decyzji o warunkach zabudowy jest taka, że to, co będzie można wybudować na działce nieobjętej planem miejscowym zależy od sąsiedniej zabudowy. Innymi słowy, nasz wymarzony dom będzie musiał przypominać domy sąsiednie. Będzie podobnej wielkości, w podobnym stylu, być może nawet kolor dachu czy elewacji będzie musiał być podobny. Chodzi tu o tzw. zasady dobrego sąsiedztwa. Czyli odniesienie się do istniejącej, sąsiedniej zabudowy.

Żeby złożyć wniosek musimy wybrać się do urzędu miasta lub gminy, ponieważ decyzję o warunkach zabudowy wydaje prezydent miasta, burmistrz bądź wójt.

Czy każda działka dostanie decyzję o warunkach zabudowy? Nie. Zgodnie z art. 61 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym musi spełnić kilka wymogów:

  • przynajmniej jedna sąsiadująca działka została zabudowana w taki sposób, który umożliwia określenie wymagań dotyczących zabudowy,
  • działka posiada dostęp do drogi publicznej,
  • działka jest przeznaczona na cele budowlane,
  • istniejące bądź projektowane uzbrojenie jest wystarczające dla zamierzenia budowlanego,
  • decyzja o warunkach zabudowy będzie zgodna z innymi wydanymi wcześniej decyzjami.

Jeśli choć jeden z nich nie zostanie spełniony, decyzja o wydaniu warunków zabudowy będzie odmowna. Ponadto, może się okazać, że wydane warunki nie zezwalają na budowę projektu domu, który wybraliśmy. Dlatego we wniosku lepiej jest podać gabaryty w widełkach. Późniejszy projekt domu, zatwierdzony w pozwoleniu na budowę, będzie musiał być zgodny z tym, co zawiera decyzja o warunkach zabudowy. Szkoda więc, żebyśmy się zblokowali .

W praktyce uzyskanie warunków zabudowy dla danej działki nie jest tak trudne, jakby mogło się wydawać. O tym jak to zrobić, przeczytasz w kolejnym artykule na blogu.

 

Podobał Ci się ten artykuł? Uważasz, że jest wartościowy i komuś jeszcze może się przydać? Udostępnij go proszę ? 

 

 

Proponowane wpisy

Zostaw komentarz

.

ARCHIWUM