Kupno spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu przez cudzoziemca a zezwolenie

0

Co do zasady cudzoziemcy potrzebują zezwolenia na kupno nieruchomości w Polsce. Warto jednak przypomnieć, że spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu jest ograniczonym prawem rzeczowym. Nabycie tego prawa nie wymaga więc od cudzoziemca uzyskania zezwolenia.

Kupno nieruchomości przez cudzoziemca

Zgodnie z przepisami ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców każdy cudzoziemiec spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego (obszar ten tworzą kraje Unii Europejskiej, Islandia, Liechtenstein i Norwegia) albo Szwajcarii, który zamierza kupić nieruchomość w Polsce powinien uzyskać wcześniej zezwolenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Nabycie nieruchomości bez tego zezwolenia jest bezwzględnie nieważne. Transakcja nie dochodzi po prostu do skutku. Temat nabywania nieruchomości w Polsce przez cudzoziemców (również wyjątków, kiedy zezwolenie nie jest potrzebne)  poruszyłem już szerzej w tym artykule. Dlatego zachęcam do lektury.

Teraz jednak chciałbym zwrócić uwagę na jedną rzecz. Otóż kupno spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu przez cudzoziemca nie wymaga pozwolenia. Oznacza to, że jest sposób, kiedy np. cudzoziemcy spoza Unii Europejskiej (chociażby Ukraińcy czy Białorusini) mogą kupić u nas mieszkanie bez dodatkowych formalności. Dlaczego tak jest?

Co to jest spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu?

Temat spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu przewijał się już kilkukrotnie u mnie na blogu. M.in. tutaj, gdzie pokazywałem różnice między własnością a spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu. Pomimo różnic dysponowanie spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu odbywa się właściwie w taki sam sposób jak w przypadku własności. Można je sprzedać, wynająć lub oddać w bezpłatne użytkowanie itd. Prawo to podlega również dziedziczeniu (o którym przeczytasz tutaj), podobnie jak lokal stanowiący odrębną własność. Można je także utracić w drodze egzekucji.

Różnice pomiędzy prawem własności i spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu ująłem poniżej w formie tabeli:

Odrębna własność lokalu Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu

Kto jest właścicielem lokalu?

My Spółdzielnia mieszkaniowa

Kto jest właścicielem części wspólnych i gruntu pod budynkiem?

My jesteśmy współwłaścicielem (mamy udział)

Spółdzielnia mieszkaniowa

Jakie mamy prawo?

Prawo własności

Prawo do korzystania

Czy możemy zbyć, wynająć, oddać w użytkowania, dziedziczyć itd.?

Tak

Tak

Czy księga wieczysta jest konieczna?

Tak

Nie (aczkolwiek warto i tak założyć)

Czy można obciążyć kredytem hipotecznym? Tak

Tak

Co jest jednak kluczowe z punktu widzenia cudzoziemców to to, że spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu jest ograniczonym prawem rzeczowym, a nie nieruchomością. I w związku z tym zezwolenie na jego nabycie nie jest konieczne.

 

Podobał Ci się ten artykuł? Uważasz, że jest wartościowy i komuś jeszcze może się przydać? Udostępnij go proszę ? 

Proponowane wpisy

Zostaw komentarz

.

ARCHIWUM