Kredyt hipoteczny po rozwodzie

0

Czasem bywa tak, że życie układa się inaczej niż planowaliśmy i dochodzi do rozwodu. Oprócz kwestii emocjonalnych dochodzą jeszcze finansowe. Jednym z nich jest wspólny kredyt hipoteczny. Warto więc wiedzieć, co się dzieje z kredytem hipotecznym po rozwodzie.

Czy rozwód ma wpływ na kredyt hipoteczny?

Najpierw trzeba poruszyć podstawową kwestię związaną z rozwodem i kredytem hipotecznym. Tak, rozwód ma wpływ na kredyt hipoteczny. Co prawda bank wymaga tylko terminowej spłaty zaciągniętego finansowania i co do zasady nie wnika w nasze relacje. Niemniej jednak po rozwodzie, jeśli mamy wspólny kredyt hipoteczny, musimy dokonać szeregu formalności. A przede wszystkim zastanowić się jakie mamy opcje.

W tym miejscu, przypominam też moje artykuły o tym, kto jest właścicielem nieruchomości po zawarciu związku małżeńskiego oraz o współwłasności łącznej i ułamkowej. Myślę, że warto je przeczytać najpierw, żeby mieć pełen obraz sytuacji.

Kredyt hipoteczny po rozwodzie – jakie mamy opcje?

Na początek kilka podstawowych informacji. Sąd nie dzieli długu. Co to znaczy? Przy rozwodzie dochodzi do podziału majątku. W postępowaniu o podział majątku wspólnego sąd nie dzieli jednak długu, jakim jest kredyt hipoteczny. Za zaciągnięte zobowiązanie kredytowe małżonkowie są odpowiedzialni solidarnie. Co oznacza, że bank nie będzie obchodzić czy dalej są tymi małżonkami czy wzięli rozwód. Warto też wiedzieć, że zadłużenie w postaci kredytu hipotecznego dalej będzie wpływać na zdolność kredytową byłych małżonków.

Oczywiście, jeśli obie strony się dogadają i stwierdzą, że dalej chcą wspólnie spłacać kredyt to mają takie prawo. Jakie jednak mamy opcje w przypadku, gdy się rozwodzimy a mamy kredyt hipoteczny i musimy się jakoś dogadać?

Opcja 1 – jeden z byłych małżonków przejmuje kredyt

Pierwszą z możliwości jest sytuacja, gdy z jeden z dotychczasowych kredytobiorców przejmuje kredyt i decyduje się spłacać go dalej samodzielnie. Takie rozwiązanie zostało opisane w kodeksie cywilnym (art. 519-526).

Oczywiście, musi się to odbyć za zgodą tej drugiej osoby i – co ważne – także banku. Ponadto, bank zanim się zgodzi musi sprawdzić zdolność kredytową osoby, która chce samodzielnie spłacać dalej kredyt i zweryfikować czy będzie ją na to stać.

Opcja 2 – zmiana współkredytobiorcy

Warto wiedzieć, że można zmienić osobę, z którą dotychczas spłacaliśmy kredyt. To jest dobre rozwiązanie, jeśli okaże się, że nie mamy wystarczającej zdolności kredytowej do samodzielnej spłaty. Może to być np. nowy partner lub partnerka lub ktoś z rodziny. Trzeba jednak pamiętać, że również w tym przypadku bank będzie sprawdzał zdolność kredytową osoby, która przystąpi do długu.

Opcja 3 – sprzedaż nieruchomości z kredytem hipotecznym

Jeśli byli małżonkowie nie potrafią dojść do porozumienia lub jeśli okaże się, że bank nie wyrazi zgody na przejęcie długu z uwagi na niewystarczającą zdolność kredytową jednego z małżonków nieruchomość można sprzedać. O sprzedaży nieruchomości obciążonej kredytem hipotecznym pisałem już tutaj.

Opcja 4 – wynajem nieruchomości obciążonej kredytem hipotecznym

Kolejną z opcji jest wynajem nieruchomości i dzielenie się zyskami z najmu (i dalsze wspólne spłacanie kredytu). Konieczna jest jednak w tym przypadku dobra wola obu stron – chociażby w kwestii ustalenia wysokości czynszu, doboru najemców, kontaktu z nimi i rozliczeń.

Kredyt hipoteczny po rozwodzie – podsumowanie

Jak widać jest trochę prawdy w powiedzeniu, że kredyt hipoteczny łączy ludzi bardziej niż małżeństwo. Nawet po rozwodzie kredyt hipoteczny musi być spłacany. Bank nie będzie się interesował nawet tym, czy rozwód nastąpił z orzeczeniem o winie czy bez. Niemniej jednak jest kilka sposobów, żeby wyjść z sytuacji. Potrzeba oczywiście dobrej woli ze strony byłych małżonków, a także – w kilku przypadkach – zgody banku. Ponadto, musimy też pamiętać o formalnościach: jeśli ma się zmienić jeden z dotychczasowych kredytobiorców trzeba podpisać aneks do umowy kredytowej oraz pamiętać o dokonaniu zmian w księdze wieczystej.

 

Podobał Ci się ten artykuł? Uważasz, że jest wartościowy i komuś jeszcze może się przydać? Udostępnij go proszę ?

 

Proponowane wpisy

Zostaw komentarz

.

ARCHIWUM